05530452948
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Teknik Bilgiler

Anasayfa » Teknik Bilgiler
Şömine Hakkında Bilmeniz Grekenler
Şömine ve Baca Kurulması Nasıl Olmalıdır?
Şömine ve baca kurulması KASIM 1990 tarihli 24-2-2 Birleşik Teknik Dökümanında (DTU) (referans AFNOR DTU P 51 -203) yapılan açılamalar uygun olmalıdır. Sorumluluğumuz şöminenin verilmesiyle sınırlanmıştır. Şömine nin ve ısı sistemlerinin kurulması yürürlükteki kurallara uygun olarak bu tür işleri yapmakta uzmanlaşmış kalifiye elemanlar tarafından yapılmalıdır.
Şömine Kullanımı Hakkında Pratik Bilgiler Nelerdir, Nelere Dikkat Edilmelidir?
Güvenlik ve ısı iletkenliği son derece önemlidir şöminenin kurulumunda ve randımanlı ısı elde edilmesi açısından. Şömine uzman ekiplerce, dışarıdan hava akımına elverişli şekilde ve şöminenin bulunduğu ortama uygun olarak kurulmalıdır. Şömine kurulurken şömine baca bağlantısı açısı 0o ile 45o arasında olmalıdır. Baca bağlantısında esnek metal boruların kurulması ileriye dönük olarak sıkıntı doğura bilir. Şömineden şayet istenilen oranda randıman alınamıyorsa bunun en başlı sebeplerinden ilki yanlış yapılan baca bağlantısıdır. Baca ve baca bağlantılarında dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz. * Hazneden elde edilen ısıya dayanıklı ve yoğunluğa bağlı olarak sızdırmama özeliği olması gerekir. * Baca içi kesit alanın dairesel olmasına dikkat edilmelidir. * İzolasyonun iyi yapılması gerekir. * Baca genişliği, haznenin modeline ve baca yüksekliğine bağlı olarak kurulmalıdır.
Isı Yalıtımı Nedir? Nasıl Yapılır ?
Isı yalıtımı nedir?
Farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Bu işlem şöminelerde; ısı kaybı olan duvarlara ısı yalıtım malzemeleri tatbik edilmesiyle yapılır.
Isı yalıtımının faydaları nelerdir?
Isı yalıtımı yapılmasıyla, şöminenin ısı odasındaki ısı kaybı yalıtımsız duruma göre azalır, dolayısıyla ısınma için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, %30 - %50 arasındadır. Yani yalıtımsız bir şömineniz varsa ve kışın evinizi ısıtmak için ayda 100 birim yakacak tüketiyorsanız, evinizi yalıtarak bu tüketimi 50 birime düşürebilirsiniz. Ayrıca ısı yalıtımı şöminenin ısı odasunda sıcaklığa direk maruz kalan yüzeylerin zarar görmesini engeller iç yüzeydeki aleminyum folyo sayesinde şöminenin veriminin artmasına katkı sağlar.
Isı yalıtımlı şömineler de az yakıt yakılacağından havayı kirletme miktarları azalır.
Isı yalıtımı, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama yüzde 50 tasarruf ederek,kışın daha iyi ısınma imkan sağlar. Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturur.
Isı yalıtımı pahalı mıdır?
Isı yalıtımının da belirli bir maliyeti vardır. Isı yalıtım uygulamasına verilen para, daha az yakıt yakarak ve daha küçük kapasiteli bir ısıtma sistemi kurarak birkaç ısıtma sezonu içinde geri kazanılır.
Evimde Şömine kullanıyorum ve tek bir salonu ısıtıyorum, ısı yalıtımının bana ne faydası olur?
Isı yalıtımı yapılmamış duvarlarda duvarların iç yüzeyleri soğuk olur ve iç havadaki su buharı bu soğuk yüzeylerde yoğuşur. Yoğuşma sonucu duvarlar ıslanır ve ıslanma haftalarca sürer. Bunu engelleyebilmenin tek yolu duvarların iç yüzey sıcaklıklarını yükseltmektir. Yani duvarlarınıza ısı yalıtımı yaptırmaktır.

 

Open chat
1
Merhaba !
Bize whatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz